כל מה שרציתם לדעת על מיסוי מקרקעין

בראש ובראשונה, חשוב לציין כי כל עסקת מקרקעין אשר מתבצעת בשטחי מדינת ישראל מחייבת את כל הצדדים המעורבים בתשלום מיסים. זאת בעוד כי מיסוי מקרקעין הוא תחום מגוון ומורכב במיוחד שכן, בחלק לא קטן מהמקרים, קיים בלבול משמעותי בקרב משקיעים ומוכרים של נכסים אשר נוטים להתבלבל בין סוגי המיסים השונים ואינם מבינים לעומק את המשמעות המתקשרת לכל סוג מס. על מנת לעשות לכם סדר בנושא, ריכזנו עבורכם בקצרה במאמר הבא את סוגי המיסים העיקריים המוטלים על עסקאות מקרקעין כאלו ואחרות.

מהו מס שבח?

מס שבח מקרקעין הוא למעשה מס אשר מוטל על כל מכירה של מקרקעין בשטחי מדינת ישראל. למעשה, מדובר על אחוז מסך סכום השבח שצבר הנכס יחד עם חלוף הזמן ממועד רכישתו ועד למועד מכירתו. למשל, במידה ואדם רכש קרקע מסוימת בעלות של מיליון שקלים ולאחר מכן מכר את אותה הקרקע בסכום של מיליון וחצי שקלים, ניכר כי סכום השבח הכולל הינו חצי מיליון שקלים. יחד עם זאת, עליכם לזכור כי מתוך סכום השבח עומדת בפניכם האפשרות לנכות על פי דין את ההוצאות השונות המתלוות אל ההשבחה של הנכס המדובר, הוצאות כדוגמת שכר הטרחה של עורך הדין בו נעזרתם, ריבית של המשכנתא, דמי התיווך של הנכס וכיוצא בכך, לאחר שמנקים אחוז מסויים אשר תפקידו העיקרי הינו להעריך את בלאי הנכס.

מהו מס רכישה?

מיסוי מקרקעין מסוג מס רכישה הוא למעשה מס אשר מוטל על כל קנייה של מקרקעין ברחבי מדינת ישראל גם כן. למעשה, מס רכישה מהווה אחוז מסוים מסכום הרכישה אשר משולם לזכות רשות המיסים. זאת בעוד כי השיעור הממוצע נע בין 4 ל-8 אחוזים בעת בה ישנה משמעות גבוהה במיוחד לעובדה האם מדובר על נכס בצורת דירת מגורים או לחילופין כל נכס אחרת. כמו כן, עליכם לזכור כי לעניין הרכישה יש השפעה ישירה על מצבים של קניית דירה ראשונה או לחילופין נוספת, בעת בה נכון להיום, בקניית דירה ראשונה בעלות כוללת של עד לכ-1,600,000, יהיה פטור הרוכש מתשלום מס רכישה, גם במצבים בהם מחזיק הרוכש בחלקי דירות נוספות, בתנאי שכל אחד מהדירות לא עולה על שליש מזכויות הדירה או לחילופין מחצית במידה ומדובר על ירושה. כמו כן, בכל סכום רכישה מעבר לסכום המוזר ישלם הרוכש מס רכישה בגובה של 3.5 עד ל-10 אחוזים מגובה עלות הנכס בהתאם למדרגות מס קבועות, בעת בה שככל ששווי הקנייה גבוה יותר כך למעשה גם אחוז המס עולה בהתאם. יחד עם זאת, חשוב לציין כי מוענקים פטורים והקלות שונות במס רכישה לעולים חדשים, נפגשי טרור, נכים וכן הלאה.

דילוג לתוכן